Şarkı Sözleri,Sitemize Hoş Geldiniz,17 Temmuz 2018

Mert Ali İçelli

Mert Ali İçelli

Mert Ali İçelli biyografi, 3 Ekim 1981 tarihinde İzmir de dünyaya geldi. Müzisyen bir aileden gelen Mert Ali İçelli’nin müziğe karşı olan yeteneği çok küçük yaşlarda farkedildi. İlkokul eğitiminin ardından 9 Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Trompet bölümünde müzik eğitimine başladı. Bir yandan da gitarist olan abisinin yönlendirmesiyle yine çok küçük yaşta gitarla tanıştı. İlerleyen yıllarda dünya çapında değerli müzisyenler olan Hüseyin Çebi, Alesker Abbasov ve Zafer Çebi dan armoni ve dünya müzikleri üzerine eğitimler aldı. Yine aynı dönemde başladığı bas gitarda bugün bir çok otorite tarfında virtüöz olarak kabul edlimektedir.

10 Yıllık konservatuar eğitiminin ardından 2003-2005 yılları arasında İzmir Kent Orkestrasında bas gitarist ve aranjör olarak sektörün dikkatini çekmeye başladı.
İzmir de başlayan aranjörlük kariyeri 2004 yılında Müzik Sektörünün merkezi olan İstanbula gelmesi ile hızlı bir yükselişe geçti ve kısa sürede ülkenin aranan aranjörlerinden birisi haline geldi.
Yarattığı şarkıların hemen hepsinin listelerde bir numaraya çıkmasının etkisiyle ‘Hit Makinası’ olarak da tanınan Mert Ali İçelli’nin çalıştığı isimler arasında Işın Karaca, Murat Boz, Demet Akalın, Ayşe Özyılmazel, Soner Sarıkabadayı, Emre Kaya, Kutsi, Emre Altuğ, Berkay, Murat Dalkılıç gibi starlar yer alıyor. 2014 Yılında çıkardığı Sözün Bittiği Yer ile kariyerine yorumcu kimliğini de ekleyen Mert Ali İçelli’nin Türk Pop Müziği standartları yeniden belirlemesi kimseyi şaşırtmayacaktır.

Sanatçıya Ait Eserler

*