Redd

Redd

Redd müzik grubu;Redd, 1996 yılında Doğan Duru, Güneş Duru, Berke Hatipoğlu ve İlke Hatipoğlu tarafından kurulan rock müzik grubudur. Grup 2012 itibariyle beş stüdyo albümü, bir soundtrack albüm ve bir DVD yayımladı. 2010 Ocak ayında askerden dönen Berke Özgümüş resmen gruba katılmıştır.Berke ve İlke Hatipoğlu 12.09.2014 tarihinde Redd’in resmi twitter sayfasından yaptığı açıklamayla Redd’den ayrıldıklarını ve bu nedenle Redd’in dağıldığını ilan ettiler. Hatipoğlu tarafı bu açıklamada Redd isminin kullanılması durumunda yasal işlem başlatacaklarını açıkladılar.Buna karşın Güneş Duru, Doğan Duru ve Berke Özgümüş 15.09.2014 tarihinde Redd’in resmi web sitesi ve resmi facebook sayfasından yaptıkları açıklamada dağılmaya ilişkin bir kararın hiçbir zaman alınmadığını aksine Redd’in bundan böyle yoluna Doğan Duru, Güneş Duru ve Berke Özgümüş olarak devam edeceğini açıkladılar.
Redd yaptığı röportajlarda Redd’in sadece bir müzik grubu olmadığı, bir yaşam ve ifade biçimi olduğu bu nedenle gruptan ayrılanların Redd isminin yok olmasını istemesinin kabul edilemez olduğunu belirtmiştir.[3] Redd konserlerine devam ederken yeni albümü 2016’nın Mart ayında yayınlandı.Redd’in müzik yolculuğu 1996 yılı Eylül ayında başladı. Doğan Duru ve Güneş Duru Invictus Band isimli gruplarında değişiklik kararı aldılar. Doğan Duru gruba Berke Hatipoğlu nu davet etti. Daha sonra gruba İlke Hatipoğlu dahil oldu. Bir yılı aşkın bir süre Invictus Band ismiyle çalan grup daha sonra isim değişikliğine karar vererek yola Ten ismiyle devam etti.
Ten zamanla Red adına dönüştü ve grup İstanbul’da çeşitli mekanlarda İngilizce sözlü rock müzik yapmaya başladı. 2000 yılında çeşitli mekanlarda çalmaya devam ederken bir yandan da beste çalışmaları yapmaya karar verdiler. İlk beste çalışmaları Berke ve Doğan’ın yazdıklarını evde kaydetmesiyle başladı. 2002 yılında, beste çalışmaları devam ederken, İstanbul’daki canlı müzik mekanlarının ve canlı müziğin hızlı bozulması Red’i bar programlarını askıya almaya itti. Grup 2003 yılında beste ve düzenleme çalışmalarını evden stüdyoya taşıma karar verdi.2003 yılında işin stüdyoya taşınmasıyla birlikte Red, sahnede davulda Suat Ayyıldız, bas gitarda Ege Göktuna ile birlikte çalışma fırsatı buldu. Bir yılı geçen sürede onlarca şarkı yazıldı. Bu şarkılar defalarca düzenlenerek tekrar tekrar kaydedildi.Yoğun prova temposunu kiralık stüdyolarla devam ettiremeyeceğini anlayan grup kendi stüdyosunu kurma kararı aldı.

Sanatçıya Ait Eserler