Selçuk Balcı

Selçuk Balcı

Selçuk Balcı Kimdir, (d. 4 Temmuz 1988 [1], Çayeli, Rize), Türk halk müziği sanatçısı. Rize’nin Çayeli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu doğduğu bu şehirde tamamladı. İlkokulu bitirdikten sonra ailesiyle birlikte Ankara’ya yerleşti. Çocukluğundan beri bağlama çalmasına rağmen lise yıllarında kemençeye merak saldı. Kendini bu konuda yetiştirdikten sonra birçok Karadenizli şarkıcıya kemençe çalarak eşlik etti.2011 yılında Kalan Müzik etiketiyle Patika isimli ilk albümünü çıkardı. 2 yıllık aranın ardından, 2013 yılında Mila isimli ikinci albümünü yine Kalan Müzik etiketiyle piyasaya çıkardı.Patika isimli ilk albümü Temmuz 2011 tarihinde Kalan Müzik etiketiyle piyasaya çıktı. Albümde 14 şarkı yer aldı. Albümde yer alan şarkıların tamamı kendine aitti. Albümün aranjörlüklerini Paul Dwyer, İhsan Eş, Kemal Sahir Gürel ve İlhan Yabantaş yaptı. Bunlar dışında Tayfun Şakalakoğlu, Cengiz Alkan’da albümde emek verdiler. Selçuk Balcı Eylem Aktaş ile birlikte düet yaptı.Temmuz 2011 tarihinde çıkan albüm TTNET Müzik platformunda indirilebilir olarak satışa sunuldu.Ayrıca 13 Temmuz 2011 tarihinde iTunes Store üzerinde tüm şarkılar $0.99 ücretle satışa sunuldu.
Selçuk Balcı, albümün yapım sürecinin patika bir yolda yürümeye benzemesi sebebiyle isminin Patika olduğunu söyledi.Ağustos 2013 tarihinde bir önceki albüm gibi Kalan Müzik etiketiyle piyasaya çıktı.[5] Albümde 12 şarkı yer aldı. Albümde bulunan şarkılardan bir tanesinin sözlerini annesi yazdı. Albüm genel olarak Karadeniz yöresine ait anonim türkü ile horon melodilerinden ve Selçuk Balcı’nın kendi bestelerinden oluştu.
Albüm TTNET Müzik platformunda indirilebilir olarak satışa sunuldu.[5] 20 Ağustos 2013 tarihinde ise iTunes Store üzerinde tüm şarkılar satışa sunuldu.

Sanatçıya Ait Eserler