Şarkı Sözleri,Sitemize Hoş Geldiniz,18 Temmuz 2018

Shakira

Shakira

2 Şubat 1977 Kolombiya
Shakira Biyografi, (Isabel Mebarak Ripoll), 2 Şubat 1977’de Kolombiya’da doğdu. Çok çocuklu bir ailenin üyesi olan Shakira, çocukluk döneminde ilk olarak koroda başladığı müzik denemelerine, sesinin fazla güçlü bulunması sebebiyle son vermek zorunda kaldı. Led Zeppelin, Beatles ve Nirvana gibi gruplardan etkilendiğini her fırsatta dile getiren Shakira ilk şarkısını 8 yaşındayken yazdı. 10 yaşındayken yetenek yarışmalarında birinci olurken, 11 yaşında gitar çalmaya başladı. 13 yaşındayken manken olmak için Bogota’ya gittiğinde ise Sony Music’le bir anlaşma imzaladı ve 1991 yılında ilk albümünü çıkardı.Albüm, ticari başarıyı yakalayamadı ve 1000’den az kopya sattı.
1995 yılında müziğe döndüğünde latin pop’unu rock ve oryantal müzikle birleştirdiği tarzını oluşturmuştu. O sene, “Pies Descalzos,” “Estoy Aqui” single’larını yayınladı. Albüm 1 numaraya kadar yükseldi ve Shakira 2 yıl süren bir turneye çıktı. Bu süreçte Gloria Estefan’ın eşi yapımcı Emilio Estefan’la anlaşan Shakira, ona dünya çapındaki başarısının ilk kaynağı olan “¿Dónde Están Los Ladrones?” albümünü yayınladı. Albümden çıkan Ojos Asi single’ı çok popüler oldu ve bunun ardından Shakira, İngilizce müzik dünyasına açılmaya karar verdi. İlk olarak MTV için bir unplugged konser hazırladı. Hemen ardından da, son albümündeki şarkıların İngilizce versiyonlarını yazdı ve yeni şarkılar da ekleyerek Laundry Service albümünü yayınladı. 2001 yılında yayınlanan albüm, dünya çapında 13 milyonluk bir satış rakamına ulaştı. Whenever, Wherever bu albümün başarısında büyük rol oynayan single’lardan biri oldu

Shakira, 2005 yılında yeni ispanyolca albümü Fijacion Oral’ Vol. 1’ı yayınladı. Albümden çıkan tek single, Alejandro Sanz’a birlikte söylediği La Tortura oldu. Shakira’nın ilk düet çalışması olan bu single büyük bir başarı getirdi. Albümün ikinci CD’si Oral Fixation Vol. 2 ise İngilizce şarkılardan oluşuyordu ve 2005 yılının sonlarına doğru yayınlandı. Bu albümle birlikte Shakira MTV tarafından 5 Star projesiyle desteklendi. Albüme sonradan eklenen Hips Don’t Lie single’ı, listelerde bir numaraya kadar ulaştı.
2006 Nisan ayında Latin Billboard Ödülleri’nden altı tane ödülle dönen Shakira, Haziran ayında “Oral Fixation” turnesine çıktı. Aynı zamanda MTV Video Müzik Ödülleri’ne yedi dalda aday gösterilen sanatçı, sadece “En İyi Koreografi” ödülüne sahip olabildi.

2007 senesinde Beyonce ile “Beautiful Liar” adlı single’da beraber çalışan Shakira, en son Grammy Ödülleri’nde Wyclef Jean ile birlikte sahne aldı.

Sanatçıya Ait Eserler

*